„Klaipėdos medienos" garai jau švarūs

2009-11-12

Lapkričio pradžioje AB "Klaipėdos mediena" valstybinei komisijai pateikė dokumentus ir paprašė patikrinti bei patvirtinti bendrovėje sumontuotų naujų elektrostatinių šlapio valymo filtrų statybos užbaigimą. Ekonominiu sunkmečiu į garų valymą bendrovė investavo per 8 milijonus litų.

Investicija į aplinkos apsaugą

"Nereikia būti ekspertu. Skirtumas matyti ir plika akimi - anksčiau garai iš mūsų kamino nuo medienos dulkių buvo geltoni, o dabar balti. Kai kam ši mūsų investicija į garų valymą atrodo absurdiška. Juk už 8 milijonus litų būtų galima nupirkti naujas stakles visam baldų gamybos cechui. Tačiau garų valymo projektas buvo labai svarbus mūsų miestui ir ypač gretimų kvartalų gyventojams. Dabar visi gyvensim sveikesnėje aplinkoje - taršą sumažinome iki minimumo", - pokyčius vardino UAB "Vakarų medienos grupė" generalinis direktorius Viktoras Adomaitis.

Filtrą Klaipėdoje sumontavę Austrijos specialistai apie mėnesį derino įrangą. Aplinkosaugininkai atliko išmetimų monitoringą ir nustatė, jog projekte numatyti techniniai parametrai pasiekti.

"Išmetimų monitoringas bus atliekamas nuolat, nes drožlių plokštės gamybos procesas labai priklauso nuo medienos žaliavos ir mums nuolat reikia priderinti filtrų darbą prie apdorojamos medienos savybių. Pavyzdžiui, šaltuoju metų laiku medienoje daugiau drėgmės, tad pagal šį rodiklį būtina atitinkamai sureguliuoti įrangą, kad filtrai maksimaliai išvalytų garus", - aiškino bendrovės technikos direktorius Antanas Ragaliauskas.

Tarnaus ne vieną dešimtmetį

Drožlių plokštė yra gaminama iš susmulkintos medienos masės. Pučiant karštą orą medienos drožlės yra išdžiovinamos ir vėliau supresuojamos naudojant klijų masę. Anksčiau didelė dalis džiovinimo procese susidarančių medienos dulkių buvo išleidžiama su garais per kaminą, o pastačius elektrostatinius filtrus jos yra surenkamos į uždarą rezervuarą.

Pasak A. Ragaliausko, iš džiovyklų ciklonų visi garai nukreipiami į filtrus. Juose yra korio tipo 7 m ilgio vamzdžiai. Transformatoriaus pagalba koryje sukuriama 140 tūkst. voltų įtampa. Mikroskopinės dulkių dalelės praeidamos per korį yra įelektrinamos ir prilimpa prie filtrų sienelių. Koriai reguliariai nuplaunami stipria vandens srove ir visa nešvari masė nukreipiama į sėsdintuvus, kur medžio liekanos vandenyje nuskęsta.

Elektrostatiniai šlapio valymo filtrai ir garų valymo technologija, kuri nuo šio rudens pritaikyta bendrovėje "Klaipėdos mediena", jau ne vieną dešimtmetį naudojama įvairiose Vakarų Europos gamyklose. Pasak specialistų, tokių įrengimų tarnavimo laikas - 15 ir daugiau metų.

 Žygimantas MEŠKAUSKAS