Apie mus rašo spauda: Bendrovės "VAKARŲ MEDIENOS GRUPĖ" inkilų iniciatyva įtraukė ir vaikus

2016-03-30

Klaipėdoje įsikūrusi UAB "VAKARŲ MEDIENOS GRUPĖ", jungianti Lietuvoje ir Baltarusijoje veikiančias medienos perdirbimo įmones, dviejų įstaigų darželinukus ir moksleivius pakvietė šį pavasarį ne tik iškelti inkilus, bet ir susipažinti su inkilų gamybos procesu ar net patiems pabandyti juos pagaminti.

"VAKARŲ MEDIENOS GRUPĖS" miškininkystės ir medienos kilmės vyr. specialistas Sigitas Girdziušas inicijavo naujų pavasario tradicijų kūrimo bendrovėje pradžią - kartu su bendrovės ir jos valdomos įmonės "KLAIPĖDOS MEDIENA" darbuotojais, Žemaitijos nacionaliniu parku ir pasirinkta mokykla bei vaikų darželiu organizuoti inkilų gaminimą ir jų iškėlimą.

 

 

S. Girdziušas pasakojo, kad atsakingu požiūriu į gamtą ir ypač miškus, kurie yra bendrovės ir jos valdomų įmonių veiklos pagrindas, vadovaujamasi nuo pat veiklos pradžios, tad ir inkilų kėlimas nėra naujiena, tačiau savo rankomis iš rąstų pagaminti uoksiniai inkilai bus keliami pirmą kartą.

Jau netrukus šios iniciatyvos dalyviai į medžius kels puikiai prie miško kraštovaizdžio tinkančius uoksinius inkilus, pagamintus iš specialiai atrinktų rąstelių su išpuvusia šerdimi. Nors tinkamos žaliavos paieškos truko gana netrumpą laiko tarpą, S. Girdziušas šypsodamasis sakė, kad jei tik bus norinčiųjų, tokių inkilų gamyba vyks ir kitąmet.

Inkilų gamybos pagalbininkai įsitraukė su entuziazmu

"Šįkart viską nulėmė malonus atsitiktinumas. Kalbėjomės su kolegomis, kad galbūt reikėtų į tokią iniciatyvą įtraukti ir darželinukus ar moksleivius, kuriems tai būtų galimybė susipažinti ir su paukščių įvairove, ir su jų gyvenimo sąlygomis bei ypatybėmis. Šį mūsų pokalbį nugirdo pro šalį ėjusi Klaipėdos pramonininkų asociacijos darbuotoja ir pasiūlė surasti porą įstaigų, kurios norėtų dalyvauti tokiame edukaciniame projekte. Tokiu pasiūlymu susidomėjo Klaipėdos darželis "Gintarėlis" ir Ketvergių pagrindinė mokykla", - pasakojo Sigitas.

Sutarus su šių įstaigų vadovais, užvirė "užklasinė veikla".

Sigitas konsultavosi su Žemaitijos nacionalinio parko specialistais dėl inkilų tinkamumo. Jie patvirtino, kad uoksiniai inkilai yra bene priimtiniausi paukščiams, jie tokius inkilus priima natūraliausiai. Tiesa, reikia žinoti, kokiems paukščiams bus gaminami inkilai, nes kiekvienai rūšiai reikia specifinių matmenų. Tad bendradarbiaujant su medienos tiekėjais buvo pasirūpinta inkilų žaliavos pristatymu į bendrovę "KLAIPĖDOS MEDIENA".

"Sukaupus rąstų rietuvę buvo įvertintas žaliavos tinkamumas - ją išskleidėme ir žiūrėjome, kurie rąstai tinka mažosioms ir didžiosioms zylėms, bukučiams, čiurliams, varnėnams, pelėdoms ir kitiems paukščiams. Vėliau medienos drožlės gamybos padalinio darbuotojai specialiai supjaustė juos benzininiu pjūklu. Tiekimo tarnybos darbuotojai pasirūpino papildomomis medžiagomis inkilų gamybai - lentomis, vinimis, viela, skarda. Visas šias žaliavas išgabenome į Ketvergių mokyklą ir vaikų darželį "Gintarėlis". Labai smagu, kad visi žmonės, aktyviai dalyvaujantys inkilų gamybos procese, dirbo nuoširdžiai, iš idėjos, tai tikrai nebuvo jiems primestas ir nemalonus darbas", - apie procesą pasakojo pašnekovas.

Beje, vienas inkilui skirtas rąstas dėl didelių matmenų ir nemažo svorio liko bendrovės "KLAIPĖDOS MEDIENA" teritorijoje. Iš jo bus pagamintas inkilas didžiajam dančiasnapiui (tai stambus paukštis, atstumas tarp jo išskleistų sparnų siekia 78-94 cm).

Jau kitą savaitę ketinama suorganizuoti moksleivių ir darželinukų išvyką į Žemaitijos nacionalinį parką, kur ir bus keliami inkilai. Taip pat tikimasi susiderinti su parko specialistais dėl edukacinių pasakojimų apie paukščius, kad tai būtų visapusiškai naudinga patirtis.

Iniciatyva pradžiugino

Anot S. Girdziušo, uoksinius inkilus pasigaminti yra šiek tiek sudėtingiau nei lentinius, tačiau įmonės specialistai prie kiekvieno rąstelio pridėjo visas reikiamas medžiagas ir atitinkamus aprašymus.

"Moksleiviai, padedami mokytojų, ir darželio darbuotojai dar turės kai kur padidinti rąstelio vidinę erdvę, išgręžti skylę, užkalti lentas, apkalti skarda landą, kad plėšrūnai nesunaikintų kiaušinių ar jauniklių", - sakė Sigitas.

Prie iniciatyvos prisijungusios Ketvergių pagrindinės mokyklos direktorius Gendrutis Burbulis teigė, kad mokyklos kolektyvas ir moksleiviai kasmet gamina inkilėlius. Šiemet jų jau vežė į Ventės ragą.

"Anglų kalbos mokytojos dėka buvo užmegzti ryšiai su ROTARY klubu "Karalienė Luizė", kurios narės suvedė su "VAKARŲ MEDIENOS GRUPĖS" atstovais. Į mokyklą jau atkeliavo medžiagos. Į inkilų gamybos procesą įsijungė ne tik technologijos mokytojas, bet ir kiti pedagogai, padėsiantys moksleiviams", - pasakojo direktorius, patikinęs, kad jei ir kitąmet bus tokia iniciatyva, mokykla prie jos būtinai prisijungs.

Giruliuose įsikūrusio Klaipėdos darželio "Gintarėlis" direktorė Violeta Urbonienė džiaugėsi, kad inkilų akcijos iniciatoriai patys pakvietė juos prisidėti prie inkilų gamybos.

"Tikriausiai dėl to, kad mes įsikūrę miške", - šypsojosi direktorė.

Pasak jos, tai bus pirma tokia akcija ir ji labai pradžiugino tiek vaikučius, kurie stebėjo patį inkilų gamybos procesą (juo užsiėmė ūkio dalimi besirūpinantis darbuotojas), tiek ir auklėtojos, kurios esą visada nori darželinukams surengti kuo daugiau įvairių edukacinių renginių.

"VAKARŲ MEDIENOS GRUPĖS" specialistų teigimu, jei tik bus norinčiųjų, tokių inkilų gamyba vyks ir kitąmet.

"Tik viską reikia pradėti organizuoti jau lapkritį, kad susiderintume, kur kelsime inkilus, ir žinotume, kokie paukščiai ten galėtų gyventi, kokių matmenų reikia inkilų, kiek ir kokių rąstų reikia surinkti", - entuziastingai kalbėjo S. Girdziušas.

http://www.ve.lt/naujienos/visuomene/sociumas/bendroves-vakaru-medienos-grupe-inkilu-iniciatyva-itrauke-ir-vaikus-1448303/